ازن تراپی در درمان زخم های دیابتی و مزمن

ازن تراپی در درمان زخم های دیابتی و مزمن

تحقیقات و مطالعات روی بیش از ۷۰۰۰ مقاله پزشکی نشان میدهد که ازن تراپی تا ۸۰ درصد در درمان زخم های دیابتی و مزمن تاثیر گذار می باشد. زخم های دیابتی از جمله زخم های عفونی ، حاد و مزمنی هستند که به سختی بهبود پیدا میکنند و در سالهای اخیر آمار هزینه های درمان، جراحی و قطع عضو آنها بیش از ۲۹۷ بیلیون دلار تخمین زده شده است.این در حالی است که دبیر انجمن طب فیزیکی وتوانبخشی ایران گفته است که ازن تراپی می تواند در درمان زخم های مقاوم به درمان دیابتی ها موثر و موجب تسریع بهبود زخم گردد.ازن درمانی موضعی و مداوم می تواند چرخه شدید و خطرناک عفونت را متوقف کرده و این روند به بهبود و التیام زخم عفونی می انجامد.علاوه بر این، تحریک جریان خون سبب افزایش تغذیه رسانی و وادار کردن سلول های موضع به ترمیم سریع تر می گردد.

اغلب زخم های دیابتی در پی خراشیدگی های ساده ، خون مردگی و بریدگی پیش می آیند و همانند زخم بستر به دلیل وجود عفونت در زخم اغلب به سختی درمان شده و همواره باید با ترکیبی از روشهای مختلف تحت درمان قرار گیرند. ارگانیسم های درون زخم در برابر این گونه عوامل درمانگر مقاومت نموده و عملا پاتوژن ها در مقابل این درمان ها به تکثیر و وخیم تر کردن شرایط ادامه می دهند .

روش ازن درمانی موضعی ، اگر بصورت متوالی بکار گرفته شود ، می تواند فرصتی برای غیر فعال سازی اکثر پاتوژن های آسیب رسان را ایجاد نماید . بنابراین چرخه شدید و خطرناک عفونت متوقف شده و این روند به بهبود و التیام زخم دیابتی می انجامد . علاوه بر این تحریک جریان خون سبب پدیدار شدن کمک های غذایی و ایمنی شناختی ضروری به جهت بهبود زخم دیابتی می شود .

ازن تراپی چگونه باعث درمان رخم های دیابتی می شود؟

ازن درواقع ترکیب اکسیژن با یک اتم اضافه است که وجود اتم اضافه این قدرت را به اکسیژن می دهد تا قویترین اکسید کننده و ضد عفونی کننده باشد.ازن با افزایش جریان خون و مهیا کردن مواد لازم جهت ترمیم بافت آسیب دیده باعث درمان می گردد. چنانچه تجمع خروجی اکسیژن فعال را بر روی زخم ایجاد کنیم علاوه بر ضدعفونی زخم، افزایش اکسیژن نیز باعث ترمیم بافت و حتی رگ زایی نیز می گردد.

روش نگهداری و انتقال گاز ازن در درمان زخم های دیابتی

نگهداری گاز اکسیژن فعال به شکل تزریق در کپسول گاز و حمل و نقل آن مقدور نمی باشد اما می تواند با تزریق آن در روغن زیتون، کنجد و آفتاب گردان به دلیل خاصیت طبی هر دوی آنها جلوی واکنش و فعل و انفعالات پیوندی اکسیژن فعال را گرفت و آن را در دمای زیر صفر درجه مومیایی نمود و بصورت کرم حاوی اکسیژن فعال جهت درمان استفاده نمود.خوشبختانه تعدادی از پزشکان داخل ایران نیز از این روش استفاده می نمایند.

روش استفاده از کرم و ژل های ازن در درمان زخم های دیابتی

روش استفاده از کرم و ژل های ازن در درمان زخم های دیابتی

روش دیگر استفاده از کرم و ژل های ازن می باشد.در این روش زخم بیمار را داخل آب قرار داده و یا به وسیله کیسه هایی پلاستیکی مقاوم به ازن و یا آب غنی شده با ازن پوشانده و با تزریق گاز اکسیژن فعال به طور مرطوب به داخل آن باعث ترمیم و ضدعفونی زخم ها  به نحوه فوق العاده ای می شوند و پس از هر مرحله اکسیژن تراپی سطح زخم را به وسیله کرم های حاوی اکسیژن فعال پوشانده تا علاوه بر ترمیم زخم باعث ریزش بافت های مرده و عفونی زخم بطور خشک شده گردد .

در این مرحله زخم مسیر بهبود خود را به سمت زخم با ظاهر قرمز طی می کند.این روش جهت بهبود مشکلات پوستی مثل خارش، کهیر، عفونت و التهابات نیز بکار می‌رود.بدیهی است غلظت ازن داخل کیسه ها بسته به میزان پیشرفت بهبودی فرد تغییر می یابد و استفاده از غلظت یکسان در تمام مراحل درمان به بافت آسیب می رساند.

این روش بیشترین تاثیر را در درمان زخم های چرکی، زخم بستر و زخم های ناشی از سوختگی دارد. پیش از انجام کار اندام تحتانی درگیر با آب یا سالین مرطوب شده و سپس داخل یک کیسه پلاستیکی بدون منفذ قرار گرفته و بسته می شود. ابتدا کیسه از هوا کاملا تخلیه شده و سپس تا رسیدن به فشار مضاعف از مخلوط گازی پر می شود و به مدت ۱۵-۲۰ دقیقه در همین حالت باقی می ماند. در بیماران مبتلا به بیماری های عروقی در صورتیکه سطح پوست درگیر نباشد ازن با غلظت بالا مورد استفاده قرار می گیرد. در موارد همراه با زخم های چرکی، زخم باید با گاز آغشته به سالین یا آب ازونه پوشانده شود.

ازن درمانی ، ضدعفونی کننده زخم ها

به طور کلی ازن تراپی دارای ویژگی باکتری کشی ،قارچ کشی و بازدارندگی رشد ویروسی است و به عنوان ضدعفونی کننده ی زخم ها و معالجه ی بیماری های باکتریایی و قارچی استفاده می شود هم چنین باعث تحریک جریان خون می شود و با افزایش اکسیژن در سلولها باعث افزایش انرژی آنها می شود و در نتیجه سلولها مواد مورد نیاز خود را دریافت می کنند و بازسازی و ترمیم می شوندو بافت شروع به بهبودی می کند.ازن تراپی علاوه بر این در درمان درهای حاد و مزمن مثل ارتروز زانو و دیسک کمر ، جوانسازی و پیشگیری از روند پیری نیز بسیار کاربردی و اثربخش می باشد.

 

پاسخی بگذارید