درمان خار پاشنه با ازن تراپی و تزریق گاز ازن

درمان خار پاشنه با ازن تراپی و تزریق گاز ازن

خار پاشنه شایع ترین عامل زمینه ساز درد پاشنه می باشد که با درد و التهاب و ناراحتی رباط کف پا، همراه است.این عارضه لیگامان هایی که از ابتدا تا انتهای کف پا کشیده شده و متصل کننده استخوان پاشنه پا به پنجه و انگشتان هستند را دچار آسیب و درد می کند.ازن تراپی روش جایگزینی برای درمان خار پاشنه است که با تزریق گاز ازن موجب افزایش میزان اکسیژن ماهیچه ها ، بافت ها و مفاصل می گردد که در درمان دردهای حاد و مزمن از جمله انواع بیماری های اسکلتی عضلانی و مفصلی از جمله خار پاشنه بسیار موثر است.

از عللی که موجب عدم درمان کامل خار پاشنه می شود ، نبود جریان خون در بافت ها است.لیگامنت ها،تاندون ها ومفاصل بدن درحالت عادی مانند یک باندکشی هستند برای اینکه بافت ها استقامت کافی را داشته باشند باید مواد مغذی بوسیله خون برایشان فراهم گردد .زمانیکه آسیب دیدگی رخ میدهد بافت ها متورم میشوند وجریان خون دراین بافت ها کاهش میابد. درد هم براثر کمبود خون و موادمغذی ایجاد میشود و از همین رو آسیب دیدگی های شدید به دلیل کمبود این مواد بهبود پیدا نمی کنند. بنا به دلایل گفته شده ، تزریق مستقیم گاز ازن در چنین عارضه ای بسیار موثر است.

فواید ازن تراپی در درمان خار پاشنه

فواید ازن تراپی در درمان خار پاشنه

ازن تراپی از روش های زیر برای درمان خار پاشنه انجام می شود:

  1. با استفاده از بی حسی موضعی عصب ها بی حس می شود.
  2. با به کار بردن مواد ضدالتهابی موجب کاهش تورم و التهابات و همچنین  افزایش جریان خون می شود.
  3. با رساندن مواد مغذی به بافت ها سبب تغذیه بافت ها شده و به ترمیم و بازسازی آنها کمک میکند.
  4.  ازن درسلولها پخش می گردد و یک اکسیژن غیرفعال است.

با استفاده از روش ازن درمانی ترکیبی از اوزون ، پروکائین ، ویتامین b12 و مواد دیگر در بافت های نرم یا لیگامنت ها یا تاندون هایی که به استخوان زانو یا مفاصل دیگر متصل شده است تزریق می شود . این تزریق در مفصل متورم انجام شده و باعث درمان تورم و سپس افزایش جریان خون می شود و رسوبات فیبری را تحریک می کند تا باعث شود سلولها با کمک این رسوبات بافت های مفصل آسیب دیده را ترمیم کنند .

بنابراین با ازن درمانی ، درد کاهش یافته جریان خون افزایش میابد و موجب بهبودی خار پاشنه و سلامت بافت ها می گردد.اگرچه  روند بهبودی بیماران با یکدیگر متفاوت است اما اکثر بیماران به ۳ تا ۵ مرحله درمان نیازدارند. در ازن درمانی با تزریق گاز ازن در اطراف لیگامنت (یعنی ناحیه ای که به استخوان متصل است و خار پاشنه ایجاد می شود) انجام شده و باعث افزایش جریان خون ورساندن مواد مغذی به این ناحیه از پاشنه می گردد.

مساله مهم این است که تزریق ازن باعث تحریک رسوبات و فعالیت های فیبرها و کندرو بلاست (سلولهای غضروف ساز) شده و این سلولها باعث تولید کلاژن در بافت ها میشوند و غضروف ها از این مواد برای بهبودی و ترمیم لیگامنت ها و  مفاصل استفاده می کنند.در نتیجه باعث ترمیم سلولها،استقامت وکاهش گرفتگی بافت های آسیب دیده ،استحکام وکاهش درد پاشنه می شود.

ازن درمانی روشی برگشت ناپذیر

ازن درمانی معمولا ۱ تا ۳ روز پس از درمان در بدن تاثیر می گذارد. میزان تاثیر این درمان دربدن افراد براساس توانایی فرد و میزان شدت آسیب دیدگی متفاوت می باشد. اگر شما درمان شدید، پزشک میتواند نتیجه درمان را ارزیابی کند و درصورتیکه به درمان های دیگر نیاز باشد برای شما این موارد را توضیح خواهد داد و درمان های دیگر را تا بهبودی کامل انجام خواهد داد. این روش باید هر ۲-۱ هفته یکبار تازمان بهبودی کامل تکرارشود. ازن درمانی روشی دائمی بوده و برگشت ناپذیر بوده و اغلب برای درمان کامل بیمار انجام میشود ،حتی درصورتیکه دردهای شدید ایجاد شود وچند سال دربدن پایدار باشد.

پاسخی بگذارید