درمان دردهای حاد و مزمن با ازن تراپی

درمان دردهای حاد و مزمن با ازن تراپی

اگر در حال خواندن این مقاله هستید احتمالا از دردهای مداوم کمر و زانو کلافه شده اید و به دنبال راهی بی خطر و کم هزینه جهت درمان دردهای حاد و مزمن خود می باشید، ما در این مقاله به شما ازن تراپی را به عنوان  جدیدترین روش درمان درد زانو و کمر معرفی میکنیم. ازن درواقع  یک گاز بی رنگ است که از سه اتم اکسیژن تشکیل شده و به عنوان یک درمان جایگزین جهت بهبود دسترسی و استفاده از اکسیژن در بدن و فعال سازی سیستم ایمنی بدن مورد استفاده قرار می گیرد و جهت درمان آرتروزها و گرفتگی های عضلانی و یا دیسک کمر، درمان زخم های دیابتی، عفونی و غیره استفاده می شود.

شیوه درمانی ازن تراپی  روشی نسبتا جدید در درمان می باشد. در حقیقت ازن تراپی پاسخی است به تلاشهای علم پزشکی جهت یافتن جایگزینی مناسب برای کورتن درمانی. سال هاست که پزشکان در بسیاری از بیماران مجبور به استفاده از کورتن جهت کاهش التهاب شده اند ، از این رو همواره خصوصا در بیماران دیابتی و بیماران مسن به دنبال جایگزینی برای آن بوده اند . ازن با گاز O3 این رویا را محقق کرده که ما بدون ضرر و با روشی بسیار سالم بتوانیم از منافع بک ماده ضد التهاب بهره مند شویم.

 

 

موارد کاربرد ازن تراپی در درمان دردهای حاد و مزمن

اثبات شده است که ازن تراپی می‌تواند عفونت‌های مزمن ویروسی و باکتریایی که به سایر روش‌های درمانی پاسخگو نبوده‌اند را با موفقیت درمان کند. این روش همچنین به طور گسترده‌ای جهت درمان اختلالات اسکلتی-عضلانی و مشکلات ستون فقرات به کار می‌رود.

در ادامه به بررسی و شرح کاربردهای مختلف ازن تراپی در درمان دردهای حاد و مزمن می پردازیم.

 

کاربرد ازن تراپی در درمان دردهای حاد و مزمن آرتروز زانو

کاربرد ازن تراپی در درمان دردهای حاد و مزمن آرتروز زانو

یکی از عوامل مهم ایجاد درد زانو در سنین میانسالی به بعد ، آرتروز زانو می باشد که یک بیماری تخریبی مفصل است.به این صورت که در ابتدا با از بین رفتن تدریجی غضروف مفصلی(غضروفی که روی سطح استخوانها را پوشانده است)موجب ایجاد دردهای فعالیتی و سپس دردهای التهابی و فعالیتی به صورت توام می گردد.

در حالتی که بیماری تا حدی شدید نشده که پیشنهاد جراحی به وی داده شود تزریق گاز ازن یا ازن درمانی می تواند خواص ضد التهابی، ضد درد و همچنین ترمیمی در بیمار مورد نظر داشته باشد. حتی ممکن است بسیاری از بیماران کاندید عمل جراحی از طریق ازن تراپی درمان گردند.

آن چیزی که در خصوص ازن تراپی زانو بسیار مهم بوده و آنرا از سایر درمانها متمایز می کند، عوارض بسیار ناچیز و قیمت بسیار ارزان این نوع درمان نسبت به سایر راهکارهای درمانی می باشد.

و اما ازن در مفصل زانو دقیقا چه می کند؟

ازن در مفصل سه کار مهم انجام می دهد:

ابتدا با خاصیت ضد التهابی قوی باعث از بین رفتن التهاب مفصل خواهد شد .اهمیت موضوع در این است که در پروسه بیماری ارتروز، مفصل پر از مواد التهابی میشود ،این التهاب به نوبه خود باعث بدتر شدن سیر بیماری خواهد شد.

سپس ازن با افزایش اکسیژن رسانی در مفصل باعث افزایش رگزایی در محل خواهد شد، این عوامل باعث ایجاد و تسریع پروسه ترمیم غضروف مفصلی می شود.

و در انتها ازن با از بین بردن بعضی از مواد تخریبی که در پروسه آرتروز در مفصل فعال شده اند باعث توقف روند بیماری می گردد.

به همین علت  ازن امروزه در دنیا از جمله درمانهای بسیار موثر جهت درمان آرتروز زانو در نظر گرفته میشود.

کاربرد ازن تراپی در درمان دردهای حاد و مزمن دیسک کمر

کاربرد ازن تراپی در درمان دردهای حاد و مزمن دیسک کمر

از دیگر کاربردهای ازن تراپی در درمان کمر دردهای ناشی از بیرون زدگی دیسک بین مهره ای  می باشد.پس از بررسی بیمار یعنی معاینه فیزیکی و مدارک موجود مانند ام.آر.آی یا نوار عصب و عضله بیمار ، مشخص می شود که فرد مناسب ازن تراپی هست یا خیر.

مراحل انجام کار به این صورت است که با استفاده از نیدلهای مخصوص و با راهنمایی دستگاه تصویر برداری (سی آرم فلوروسکوپی) گاز اوزون داخل دیسک بیرون زده تزریق خواهد شد. گاز ازن با اثر بر روی برخی از اجزای تشکیل دهنده دیسک بیرون زده باعث جمع شدن آن و برداشتن فشار دیسک از روی اعصاب نخاعی خواهد شد.اگر بیمار به درستی برای انجام این کار انتخاب شده باشد و کار توسط پزشک و تیم متخصص انجام شود نتایج بسیار خوبی به همراه خواهد داشت.

انجام ازن تراپی جهت درمان دیسک کمر در اتاق عمل سرپایی و در شرایط کاملا استریل ، بدون بیهوشی و توسط بی حسی موضعی انجام می شود. اینکار نیازی به بستری ندارد و چند ساعت پس از آن بیمار با پای خود به منزل برخواهد گشت.

کاربرد ازن تراپی در درمان دردهای حاد و مزمن تنگی کانال نخاعی

کاربرد ازن تراپی در درمان تنگی کانال نخاعی

بیماری تنگی کانال نخاعی باعث ایجاد محدودیت و ناتوانی در راه رفتن و همچنین علایم حسی در فرد میشود. از علائم بیماران معمولا سنگینی پاها هنگام راه رفتن یا نشستن، گزگز و بیحسی،یخ شدن یا داغ شدن پاها و …می باشد.

تزریق گاز ازن در اطراف اعصابی که از ناحیه نخاع خارج میشود در فواصل زمانی معین با از بین بردن التهاب سبب بهبود نسبی علایم خواهد شد. این روش درمانی برای مراحل اولیه بیماری یا افرادی که به هر دلیل کاندید جراحی نیستند توصیه میشود.

نکته قابل توجه اینکه بیماریهای زیادی ممکن است به جز تنگی کانال نخاعی علایم بالا را ایجاد کنند ،بنابراین قبل از شروع درمان باید تشخیص دقیق بیماری داده شود.

ازن تراپی در درمان بیماری خار پاشنه

ازن تراپی در درمان بیماری خار پاشنه

از جمله مهمترین علل دردهای پاشنه، خار پاشنه است. خار پاشنه در اثر التهاب فاسیای کف پا ایجاد می شود. فاسیای کف پا، یک باند پهن می باشد که در کف پا از پاشنه تا انگشتان پا کشیده می شود.

جهت درمان بیماری خار پاشنه تحقیقات فراوانی در ایران، برزیل، ترکیه و چند کشور دیگر انجام شده که در اغلب این آزمایشات ازن با پاسخ بالینی قابل قبولی همراه بوده است. در یک پژوهش کارآزمایی مبتنی بر مقایسه ازن درمانی در مقابل تزریق ژل و کورتون، ثابت شد یافته‌های گروه ازن تفاوت چندانی با روش‌های سنتی مشابه ندارند.

کاربرد ازن تراپی در ورزشکاران

کاربرد ازن تراپی در ورزشکاران

ورزشکاران معمولا به دفعات دچار آسیبهای تاندونی یا عضلانی و مفصلی و همچنین گرفتگیهای عضلانی می شوند.ازن درمانی در ورزشکاران به روند بازسازی و ترمیم آسیبها کمک شایانی خواهد کرد.کریستیانو رونالدو فوتبالیست معروف در سال ۲۰۱۶ جهت درمان تاندونیت خود از ازن تراپی استفاده کرد. البته گاهی اوقات از ازن برای افزایش سطح انرژی و به اصطلاح دوپینگ در ورزشکاران استفاده میشود که موضوع این بحث نیست.

ازن تراپی

ازن تراپی روشی ایمن

اگرچه ازن و پراکسید هیدروژن در  حالت خالص، سمیت بسیار بالایی دارند ، ولی اثبات شده که رقیق کردن آنها در حدی که برای اهداف پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد، موجب تبدیل شدن آن به ماده‌ای کاملاً ایمن و مؤثر خواهد شد. اگر مقادیر مناسب این گاز توسط یک پزشک متخصص استفاده شود، شانس بروز عوارض جانبی و واکنش‌های معکوسی که برای درمان‌های بیواکسیدی وجود دارد، تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا میکند.

 

آیا ازن تراپی به تنهایی جهت درمان دردها کافی است یا در کنار سایر درمانها کاربرد دارد؟

روش درمانی ازن تراپی در برخی از بیماری ها ممکن است به تنهایی کارساز بوده و موجب درمان کامل بیمار گردد ولی در برخی از موارد مانند آرتروز زانو باید گفت که آرتروز یک بیماری پیشرونده است و یک درمان کامل، درمانی است که علاوه بر از بین بردن علایم درد و ناراحتی ،باعث مقادیری ترمیم و بازسازی شده و جلوی روند بیماری را گرفته یا آن را کند کند.

بدین جهت، بهترین درمان یک برنامه چند وجهی شامل تزریقات داخل مفصلی (ازن،ژل …) و همچنین اصلاح الگوی زندگی می باشد. اصلاح الگوی زندگی شامل کاهش وزن و همچنین فیزیوتراپی خانگی است. برنامه فیزیوتراپی خانگی شامل ورزشها و نرمشهایی است که برای تقویت عضله چهار سر ران به بیمار آموخته می شود.

بی‌شک، انتخاب صحیح بیماران، دوز و فواصل و تعداد تزریق مناسب ازن و نیز استفاده همزمان از سایر روش‌های توانبخشی از جمله اصلاح الگوی زندگی و ورزش‌درمانی از مهم‌ترین عوامل تعیین‌کننده در موفقیت درمان با روش ازن تراپی به شمار می‌رود.

 

پاسخی بگذارید