رفع عفونت دندان ها با روش نوین ازن درمانی

رفع عفونت دندان ها با روش نوین ازن درمانی

می توان گفت ازن درمانی تنها روش رفع عفونت دندان ها می باشد که به طور کامل دندان ها را از باکتری های عامل عفونت پاکسازی میکند. امروزه ازن درمانی در دندان پزشکی مزایا و کاربردهای زیادی دارد که شاید تابه حال با آنها آشنا نشده اید.ولی باید بدانید که در حال حاضر ازن درمانی از روش های ارجح جهت رفع عفونت دندان ، برطرف کردن حساسیت دندان ، استریل کردن دندان برای عصب کشی و استریل کردن تجهیزات دندانپزشکی و حتی محیط اطراف می باشد.

با فراگیری این روش که از پیشرفت های جدید در حوزه دندانپزشکی است ، می توان تا حد زیادی به دندانپزشکان و بیماران کمک کرد. در ادامه این مقاله مزایا و کاربردهای ازن درمانی را در دندانپزشکی بررسی می کنیم.

مزایای استفاده از ازن درمانی در دندان پزشکی و رفع عفونت دندان ها

ازن درمانی در دندان پزشکی تکنیکی است که برای کشتن باکتری ها و موارد دیگر استفاده می شود .از مزایای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. ازن درمانی تنها روشی است که به طور کامل دندان ها را از باکتری های عامل عفونت پاکسازی میکند.
 2. روشی کاملا بدون درد و موثر است.
 3. ازن هیچ گونه تداخلی با سایر داروها و روش های درمانی ندارد بنابراین از هر جهت ایمن است و امکان ندارد که شما به ازن حساسیت داشته باشید. زیرا کسی در جهان نیست که به اکسیژن حساسیت داشته باشد!
 4. زمان مورد نیاز برای درمان در مطب دندانپزشکی را به شدت کاهش می دهد زیرا به میزان پر کردن و دریل کردن کمتری برای دندان نیازمند است.
 5.  دوره بهبودی را در بیمار سرعت میبخشد.
 6. حساسیت دندان ها را پس از برداشتن پوسیدگی  تا حد زیادی کاهش می دهد.
 7. با استریل کردن دندان ها در ازن درمانی، امکان بازگشت عفونت حتی پس از عصب کشی کاهش پیدا می کند.
 8. در نتیجه موفقیت درمان تا حد زیادی بالا می رود.

کاربردهای ازن درمانی در دندان پزشکی

ازن درمانی پیش از قرار دادن تاج یا روکش روی دندان یا سیلانت کردن دندان استفاده می شود. از آنجا که دائما دهان در حال تولید بزاق است، بنابراین اطمینان از حذف کامل باکتری ها از محل درمان دشوار است. این روش تضمین می کند که تمام سطوح دندان و ناحیه اطراف آن از باکتری استریل شده است.

از این روش در دندانپزشکی استفاده های زیادی می شود که عبارتند از:

 • دندانپزشکی ترمیمی
 • دندانپزشکی زیبایی
 • دندانپزشکی پیشگیرانه
 • درمان برای پریودنتیت (بیماری لثه)

از بین بردن باکتری های دهانی و رفع عفونت دندان ها :

کنترل عفونت در دهان بسیار دشوار است. از آنجا که دهان دائما در حال تولید بزاق است، داروهای دندانپزشکی فرصت کشتن باکتری ها را به طور کامل پیدا نمی کنند. همچنین جاهایی نیز در دهان و زیر خط لثه وجود دارد که دسترسی به آن و قرار دادن داروهای موضعی روی آن دشوار است. برای این مشکل ازن تراپی می تواند بسیار مفید باشد زیرا ازن به طور طبیعی باکتری ها را می کشد و تاثیر بسیار بهتری در درمان بیماری های لثه دارد.

بهبود مقاومت دندان ها:

یکی دیگر از کاربردهای ازن درمانی در دندانپزشکی تقویت کردن دندان و بازگرداندن کلسیم به آن است. به عبارت دیگر می توان گفت  پس از ازن  درمانی دندان مستحکم تر می شود.

کاهش حساسیت دندان:

ازن درمانی حساسیت دندان را کاهش می دهد. برخی افراد به دماهای شدید حساس هستند.ازن درمانی می تواند برای آنها بسیار مفید باشد.ازن در تقویت ساختار دندان و بازگشت کلسیم به آن نقش مهمی بازی می کند و در نتیجه باعث کاهش حساسیت دندان به دماهای شدید می گردد.

دستکاری پوسیدگی دندان بدون پر کردن:

از آنجایی که ازن می تواند عفونت را رفع کند، بنابراین می تواند پوسیدگی های خفیف را بدون نیاز به پر کردن دندان در مراحل اولیه متوقف کند.از ازن درمانی حتی برای عصب کشی و تمیز کردن کانال ها بدون نیاز به تخریب بیش از حد دندان نیز می توان استفاده نمود. بهترین کاربرد این روش در دندانپزشکی اطفال است که در آن پوسیدگی های جزئی بدون دستکاری دندان برطرف میشوند.

بیماری پریودنتال (بیماری لثه)

بیماری پریودنتال (بیماری لثه):

از ازن درمانی می توان جهت درمان بیماری های لثه و رفع آن استفاده کرد. بیماری های لثه در ابتدا در اثر نفوذ باکتری بایجاد می شوند و برطرف کردن باکتری از زیر خط لثه دشوار است.ولی با ازن درمانی این مشکل به راحتی حل می شود.

بیماری لثه بیماری به شدت خطرناکی است که می تواند باعث بیماری های قلبی، برخی سرطان ها و سکته شود. این بیماری در افراد مبتلا به دیابت، در حال طی دوران بارداری و کودکان خطرناک تر است.

بهبودی سریع تر دندان ها:

ازن درمانی باعث بهبودی سریع تر دهان می شود. این روش کارکرد سیستم ایمنی را تقویت کرده و یکی از روش های غیر تهاجمی است که در ترکیب با سایر روش ها اثربخشی بالایی دارد.

 

کاربرد ازن تراپی در موارد دیگر

باید بدانید که کاربرد ازن درمانی فقط معطوف به دندان پزشکی نمی باشد و این روش کاربردهای بسیار وسیعی از جمله درمان دردهای حاد و مزمن از جمله دیسک کمر ، آرتروز زانو ، جوانسازی و پیشگیری از روند پیری ، درمان سرطان ، درمان زخم های دیابتی و … دارد که در مقالات دیگر به آنها اشاره کرده ایم.

 

 

پاسخی بگذارید